پیام آموزشی ۲۸

 

روغنهای هیدرولیک ضد آتش برای مصارفی مانند معدن کاری، ریخته گری، ذوب آهن و هوانوردی ساخته شده است.این روغنها دارای دمای احتراق بسیار بالا می باشند.

روغنهای هیدرولیک ضد آتش به انواع زیر تقسیم می شوند:

  • روغنهای سنتزی
  • محلولهای آب – گلایکول
  • امولسیون روغن در آب
  • امولسیون های آب در روغن

 

روغنهای سنتزی :

سه نوع مهم روغن های هیدرولیک پایه سنتزی ضد آتش عبارتند از: فسفات استرها، هیدروکربن های ترکیب شده با کلر (هالوژنه) و پایه مخلوط (مخلوطی از فسفات استرها و هیدروکربنهای هالوژندار). این روغنها حاوی آب یا ماده فرار دیگری نمی باشند و بدون هیچ نوع تبخیر وظایف خود را در دمای بالا انجام می دهند. این روغنها درای شاخص گرانروی پایینی بوده و باید در دمای تقریبا ثابتی بکار برده شوند.

به هنگام استفاده از روغنهای سنتزی بایستی به سازگاری آنها با کاسه نمدها و آب بندها توجه نمود.

 

محلولهای آب – گلایکول :

روغن های آب–گلایکول حاوی ۳۵٪ الی ۵۰٪ آب، بمنظور مقاومت در برابر آتش و یک گلایکول ضد احتراق و همچنین یک ماده غلیظ کننده (مانند پلی گلایکول) به منظور تامین گرانروی کافی می باشد. این روغنها دارای مواد افزودنی چون ضد سایش، ضد کف، ضد زنگ زدگی و بازدارنده های خوردگی می باشند. دمای عملکرد این روغنها باید کمتر از ۴۹ درجه سانتیگراد باشد تا از تبخیر و زوال روغن جلوگیری شود. همچنین برای جلوگیری از جدایی فازها دمای عملکرد نباید کمتر از ۰ درجه سانتیگراد باشد.

کنترل گرانروی، PH و سختی آب استفاده شده در محلولهای آب–گلایکول بسیار مهم است.

 

امولسیون روغن در آب :

این امولسیونها شامل بیش از ۹۰٪ آب (معمولا ۹۵٪ آب و ۵٪ روغن و ۵٪ مواد افزودنی) می باشند. استفاده از روغن معدنی و مواد افزودنی در آب، سبب ایجاد خاصیت جلوگیری از زنگ زدگی و روانکاری می شود. استفاده از این روغن ها بیشتر در شرایط کار تحت فشار و بارهای کم رایج است و بدلیل خوردگی زیاد این مایعات و همچنین خاصیت روانکاری کم آنها، استفاده از این روغن ها در شرایط سخت توصیه نمی شود.

  • مزایا : پایداری، اقتصادی بودن، غیر سمی ، در دسترس بودن
  • معایب: رشد باکتری بدلیل وجود آب

 

امولسیون آب در روغن :

در این امولسیونها، روغن قطرات ریز آب را احاطه کرده است. این امولسیون ها دارای ۳۵٪ تا ۴۵٪ آب می باشند. اگر مقدار آب کمتر از ۳۵٪ باشد خاصیت ضد آتش بودن روغن از بین می رود. این روغنها دارای مواد افزودنی چون ضد سایش، ضد زنگ زدگی و ضدخوردگی می باشند. دمای عملکرد این روغنها نباید از ۵۰ °C  بالاتر برود زیرا باعث تبخیر آب آنها می شود. بزرگترین مشکل این روغنها، وارد شدن هوا بداخل آنها و کف کردن می باشد.

برای جلوگیری از جدا شدن فازها در این روغن ها، باید از انجماد و ذوب مکرر این روغنها جلوگیری نمود.